Коли матуся кладе копійки в гаманець, а батько знімає з кредитної картки гроші в банкоматі, діти помітно зацікавлюються.  Дітлахи намагаються не пропускати такі моменти майже ніколи. Саме тоді у малюка постає багато запитань: «Звідки у тебе гроші?», «Скільки у тебе купюр?» «А це твої гроші?» та інші. Які найпоширеніші запитання фінансового характеру виникають у дітей? Як правильно відповідати на них?

Дитині в 3–5 років поступово вже необхідно розповідати про те, що батьки працюють, за це отримують заробітну плату. Можна не називати конкретні цифри, а просто розповісти, що наразі в родині грошей достатньо для нормального існування.

Дитина повинна бачити в родині гроші, не варто їх ховати чи зовсім не розмовляти на фінансові теми у присутності дитини. Про гроші необхідно розповідати та показувати їх дитині. Розкажіть, на що саме, зазвичай, витрачають гроші: продукти, речі, комунальні платежі. Поясніть, що все це робиться і для дитини без винятку, адже вона член сім’ї.

Створюйте позитивний образ про «великі гроші», але не перебільшуйте, адже є вірогідність перетворити дитини на людину, яка любить лише гроші та не бачить інших цінностей у житті. Розкажіть, яка саме валюта (долари, євро, рублі тощо) існує.

Розкажіть дитині, навіщо взагалі потрібні гроші в житі. Поясніть: щоб створити свій капітал, варто спочатку знайти гідну роботу, уміти раціонально використовувати кошти, не боятися ризикувати та ухвалювати рішення. Розкажіть, що заможня людина — це відносне поняття. Успішним та щасливим можна бути й тоді, коли не маєш великої фірми, а маєш, наприклад, свій невеликий бізнес чи працюєш на улюбленій роботі.

Такі не дуже приємні питання, проте школярі ставлять їх доволі часто, бо хочуть бути рівними серед однолітків. Не слід дитині розповідати все в песимістичному та негативному світі, яке б скрутне фінансове становище не було. Адже таким чином батьки можуть сформувати комплекс неповноцінності у дитини. Намагайтеся знайти золоту середину. Домовтеся з дитиною про те, що будете видавати певну суму, аби вона суттєво не відрізнялася від однолітків. Підбадьорюйте малюка: «Ми живемо скромно, але я вірю, що ти будеш жити краще та досягнеш усього, що тобі потрібно!»

Загалом, щодо кишенькових грошей, то наразі всі експерти, науковці та психологи рекомендують батькам видавати їх дітям. Адже слід навчати малюків фінансової грамотності для того, аби потім уже дорослим було легше орієнтуватися в фінансових питаннях і уникнути багатьох помилок у плануванні доходів та витрат сімейного бюджету.

Більшість психологів одностайні, що не можна дітям платити за допомогу по господарству, а також за гарні оцінку в школі. Адже потрібно прищеплювати дітям почуття відповідальності, аби дитина мала свої обов’язки та виконувала їх, відчуваючи повагу до інших членів сім’ї.

Навчайте дітей сімейних цінностей та традицій. Дитина повинна розуміти, що родина — це святе, там немає місце товарно-грошовим відносинам. А навчатися потрібно заради гарних оцінок, а не заради грошей.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: