У попередній частині ми з’ясували, чому саме батькам необхідно говорити з підлітком про секс та на чому акцентувати увагу, які міфи розвіювати в першу чергу. Тепер розгляньмо 5 найпоширеніших сценаріїв розвитку підліткових стосунків. Їх також необхідно обговорити з підлітком, щоб він чи вона могли ухвалити власне рішення й обрати правильну лінію поведінки тоді, коли ви з вашими настановами не перебуватимете поруч.

Для розмови перш за все створіть довірливу атмосферу. Не варто повчати підлітка після сварки, або коли хтось з вас стомлений чи роздратований. І, звісно, жодних «мені треба з тобою серйозно поговорити»! Ця фраза магічним чином вимикає мозок. Розмовляйте під час відпочинку спонтанно та невимушено.

1. «Усе сталося саме собою»

Найпоширеніша причина початку статевого життя. В опитуваннях дівчат лише 17 % відповідають, що заздалегідь планували цю подію. Зазвичай усе стається раптово, під впливом моменту, бо люди не мали заздалегідь ухваленого власного рішення.

Власне рішення ж виникає, по-перше, від розуміння, що секс — це лише частина стосунків. І якщо окрім нього між людьми нічого немає: розмов, подорожей, мрій, багатьох годин душевного спілкування, стосунки приречені. Такий різкий крок, як секс, зазвичай усе псує, після нього взаємини припиняються (через цілком природне прагнення віддалитися від чужої людини після надмірного зближення). Натомість з’являється почуття використаності та покинутості. Чи це потрібно підліткові, та й будь-кому?

Говоріть про це з вашою донькою чи сином. Коли підліток чітко розумітиме наслідки сексуального контакту для взаємин і виробить власне ставлення до такої ситуації, він зможе утриматися від раптового, незапланованого сексу.

2. «Якщо ми кохаємо одне одного, у сексі немає нічого поганого»

Молоді люди, які насправді закохані, проводять багато часу разом та довіряють одне одному, можуть уважати секс одним із виявів свого кохання. Їм здається, що щирі почуття — це головне. І ніби це так, але не зовсім.

Богом чи природою це задумано, але сексуальні стосунки є рівнем взаємин, що передбачає проживання разом і можливість матеріально забезпечити себе та (можливих) дітей. Це рівень максимальної відповідальності за своє життя та життя партнера, саме тому він у всіх культурах закріплюється шлюбом.

Чи готовий до такої відповідальності підліток? Відповідь очевидна. Навіть якщо йдеться про учнів одинадцятого класу, попереду на них чекає вище чи професійне навчання.

Цікавий факт: підлітки, які до повноліття утримувалися від статевих стосунків (не від романтичних взагалі, а саме від сексу), досягають більшого успіху у кар’єрі та професії. Приклади ви легко знайдете серед своїх дорослих знайомих.

3. «Сексуальні взаємини зближують»

Так іноді вважають підлітки, намагаючись утримати біля себе людину, у яку закохані. Але перегляньте пункт перший: суто біологічні відносини без духовної спільності приречені. Сексом ще ніхто й ніколи не зміг втримати партнера. Так, це важлива сторона буття, так, на короткий час секс навіть може зблизити, але він не дає взаєморозуміння. Теплі, чуйні взаємини ґрунтуються на іншому.

Порівняйте у розмові з підлітком стосунки з рослиною. Вони також ростуть, розвиваються, проходять певні етапи. Якщо зернятко тільки-но випустило перші листячка, воно не може одразу розквітнути. Квітнення, як і секс, — це етап пізніший.

4. «Поки я неодружений, приборкуватиму всі сексуальні почуття»

Є й інша крайність: коли підліток, заляканий надто суворими батьківськими напученнями, утримується від будь-яких виявів сексуальності. Ані поцілунків, ані обіймів, навіть за руки не триматися… Така повна асексуальність також є проблемою.

Тривале придушення сексуальних почуттів провокує психічні розлади; підліток не вчиться налагоджувати взаємини з протилежною статтю, і через це матиме проблеми у створенні сім’ї у дорослому віці.

Торкання рук, легкі поцілунки та обійми дають можливість виявити почуття та кохання, але зберегти чистоту дошлюбних взаємин.

5. «Ми визначимо межі»

Утримуватися від сексуальних взаємин можна і без придушення сексуальності. Секрет прихований у слові «межі». Закохані домовляються заздалегідь, що є припустимим у їхніх стосунках, а що ні. Така домовленість стабілізує стосунки і виховує відповідальність. Ви будете здивовані, але підлітки здатні на це! Варто лише пояснити їм, навіщо.

Типові фрази, що провокують зближення: «Доведи близькістю, що ти мене кохаєш», «Ти що, не довіряєш мені?». Але найкращий доказ кохання — саме утримання в межах, бо воно свідчить про повагу до бажань партнера.

Порадьте підліткові не змінювати межі у взаєминах під впливом моменту, уникати ситуацій, що провокують чуттєвість,— темряви, залишення наодинці у квартирі, сп’яніння. Природно, що взаємини розвиваються, але радьте не змінювати встановлені межі протягом кількох місяців мінімум.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: