«Ти мені набридла! Йди звідси!» — такими люб’язностями часто обмінюються діти в родині. Але ж батьки прагнуть, щоб усі в сім’ї поважали одне одного, а місця ворожнечі й зовсім не залишилося. Що робити, аби уникнути або хоча б мінімізувати сварки дітей одне з одним?

Помічайте, як ви ставитеся до дітей

Звісно, кожній дитині потрібні увага, любов та турбота у особливій кількості. Хтось потребує обіймів більше, хтось менше. Але перш ніж робити висновок, що, наприклад, ваша молодша дитина потребує більше вашої уваги, ніж старша, запитайте про це іншу. Інколи ми помилково інтерпретуємо те, що бачимо.

Навчайте емоційного інтелекту

Уміння розуміти свої почуття та правильно їх коригувати допоможе не лише виховати емоційно здорових дітей, але й значно поліпшити атмосферу в родині. Діти дуже вправно вміють гнівати одне одного, провокуючи на негативні емоції. Щоб реакція не була занадто інтенсивною, говоріть із ними про почуття. Зрештою, вони можуть навчитися поважати емоції одне одного та налагодять спілкування.

Будьте в конфліктах «Швейцарією»

Коли діти сваряться, їм дуже потрібна підтримка дорослих. І особливо важливо, щоб мама чи тато пристали саме на їх бік. Намагайтеся цього уникати. Якщо потрібно допомогти розв’язати конфлікт, будьте дипломатами. Вислухайте обидві сторони та знайдіть таке рішення, яке буде нейтральним. Пристаючи на бік однієї дитини, ви дуже ображаєте іншу, лише загострюючи ситуацію.

Проводьте час як усі разом, так і окремо з кожною дитиною

Важливо, щоб у родині були свої традиції: спільний відпочинок на природі, похід у кіно, кіно й смаколики щоп’ятниці. Це об’єднує й гуртує. Але потрібно знаходити час, аби приділити його окремо кожній дитині. Бажано, щоб цей час ви провели, розділяючи інтереси самої дитини: сходили в музей чи на виставу, пограли у футбол, почитали. Важливо, щоб окремий час приділявся порівно для кожної дитини.

Більше цінних порад від психолога читайте в книзі «Старші та молодші діти у родині. Виховуємо друзів» від 4Mamas