«Але ж я це хочу!» — тупне ногою впевнена трирічка. Це чудово, що дитина усвідомлює свої бажання та відкрито про них говорить. Добре, коли батьки можуть дозволити собі всі «хочу» свого маляти.

Але ж бажання дитини не завжди по кишені, до того ж, так ми можемо сформувати думку, що «мені всі винні». Батькам потрібно діяти мудро, балансувати між перспективою розбалувати дитину і не позбавити бажання «бажати» взагалі. 

Як правильно відмовити дитини? 

Складаємо список закупів

Разом із дитиною сплануйте свій похід до крамниці. Зазначте, що вам потрібно придбати: овочі, крупи, побутові засоби тощо. Наприкінці додайте пункт «Покупка для дитини», вона має обрати, що це буде. Але це обов’язково має бути щось одне. Якщо вона хоче морозиво, то лише одну пачку ви маєте придбати.

Страшим дітям варто пояснювати пріоритетність покупок із конкретними прикладами. Наприклад, цього тижня потрібно сплатити за абонемент у басейн, або придбати нову зимову куртку. Якщо всі гроші витратити на солодощі та розваги, то на необхідні речі нічого не залишиться.

Перемикаємо увагу

Це прийом спрацьовує з малюками до 4 років. Наприклад, у ситуації, коли вона зі сльозами на очах благає вас купити 25-ту ляльку ЛОЛ, запропонуйте їй повернутися додому, перерахувати усіх ляльок та створити для них новий одяг із фетру. 

Робимо покупку з певною умовою 

Коли дитина давно мріє про якусь річ, спробуйте її замотивувати. Наприклад, що ви придбаєте це, якщо дитина цілий місяць прибиратиме у кімнаті, або доглядатиме за хатнім улюбленцем, або робитиме домашнє завдання без нагадувань.

Відкладайте покупку на потім 

Якщо категорична відмова спричиняє у вашої дитини Ніагарський водоспад, спробуйте іншим спосіб — відкладена покупка. Наприклад, складіть список усіх речей, які так хоче дитина, та підпишіть його: «Подарунки на День народження», або «Замовлення Діду Морозу». Звісно, вже через тиждень бажання дитини можуть повністю змінитися. Як спосіб некатегоричної відмови цей прийом спрацьовує.

Якщо ж все таки вирує істерика…

Опануйте себе, обійміть дитину, заспокойте. Спробуйте швидше вийти із крамниці. Поспілкуйтеся без зайвих вух та очей. Спокійно поясніть, чому ви не можете купити цю річ. Важливо відмовляти та пояснювати спокійним тоном. Істерики у крамниці неминучі, але їх можна пережити.