Як спілкуватися з дитиною, коли вона, наприклад, жбурляє іграшки чи бажає обідати лише солодким? Тільки «ні» замало. Та й узагалі слова з негативним сенсом не спрацьовують. Натомість ми пропонуємо перейти на бік позитивного виховання. Як? Ділимося з вами секретами.

«Коли» замість «ні»

Іноді дитина просить вас про щось, у найбільш недоречний момент — коли ви зайняті. Самої відмови замало. Навряд чи дитина дасть вам спокій. Спробуйте пояснити свою відмову через слово «коли»: «Коли я допрацюю, ми підемо на прогулянку».

Припиніть наказувати

Відійдіть від форми наказу. Спробуйте давати дитині вибір. Але не «Ти зараз підеш спати, чи через годину?», а «Ну ж бо збиратися спати! Ти спочатку хочеш почистити зубки чи переодягнутися у піжаму?». Така будова фрази допоможе дитині почуватися самостійною, не спричинить протесту.

Помічайте негативні фрази

Часто ми говоримо «ні» чи «припини» автоматично, навіть не намагаючись зрозуміти ситуації. Згадайте, що саме змушує вас нервувати? Яка поведінка дитина? У які моменти? Випишіть на аркуш паперу все, що пригадаєте. Проаналізуйте ці ситуації.

Знайдіть альтернативу

Подумайте, як ви могли б інакше сказати «ні» чи «припини». Дитина гучно бігає? Покажіть їй, як бігати тихенько. Жбурляє предмети? Покажіть, як обережно їх складати. Знову випишіть усі найчастіші ситуації, з якими ви стикаєтеся. Доберіть до кожної альтернативу.

«Спочатку… потім…»

Дитина хоче переглядати мультики? Запропонуйте спочатку прибрати за собою іграшки, а потім переглядати мультики. Головне — не забороняйте категорично!

Дайте час

Інколи дитині потрібен час, аби заспокоїтися. Тож не поспішайте збільшувати гучність і переходити на крик. Озвучте своє прохання. Полічіть до 3. За потреби, повторіть своє прохання. Можливо, потрібно переформулювати фразу. Якщо ж дитина навіть після декількох спроб не реагує, допоможіть їй запитаннями: «А куди необхідно скласти іграшки?», «А як витерти пил із полиці? Що спочатку слід зробити?».

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: