Книги для гармонійного розвитку Вашої дитини

Як утішити малюка після смерті хатньої тварини?

Втрата хатнього улюбленця іноді стає першою зустріччю дитини зі смертю. Батькам потрібно бути готовими відповісти на всі запитання малюка та допомогти пережити втрату, дати йому висловити свої почуття.

–   Якщо дитина почне дізнаватися, що таке смерть, чому померла тваринка, відповіді батьків повинні спиратися на її запитання. Інакше є ризик заплутати дитину зайвою інформацією.

–   Уникайте евфемізмів та метафор на зразок «вона заснула вічним сном», «вона пішла від нас», «залишила нас назавжди». Дитина ризикує не зрозуміти цього правильно, а бурхлива уява намалює щось непередбачуване й жахливе. Особливо слід уникати будь-яких порівнянь смерті та сну, бо малюк може почати боятися засинати, бачити батьків сплячими.

–   Не існує нижньої вікової межі для розмов з дитиною про смерть. Запитання на цю тему дитина може поставити, щойно матиме достатній словниковий запас. І вона має право отримати чесну відповідь, хоч і спрощену відповідно до віку.

–   На запитання: «А я помру?», «А ви помрете?», «А скоро ви помрете?» слід запевнити, що це відбудеться дуже-дуже нескоро, спочатку дитина виросте, вивчиться, створить сім’ю та виростить власних дітей та онуків.

–   У дошкільному віці дитина ще може не розуміти, що смерть «назавжди», бо у казках персонажі помирають та оживають.

–  Важливо відокремити власний досвід та погляд на смерть від дитячого погляду на світ. Для уникнення непорозумінь при раптових запитаннях дитини уточнюйте, чому вона це питає.

–  Якщо дитина питає, що відбувається після смерті, можна лаконічно відповісти, що тіло перетворюється на землю. Питання ж відносно душі кожна сім’я вирішує згідно з власними релігійними уявленнями.

–   Залежно від темпераменту діти сумують довше чи менше, але якщо дитина сміється та бігає, це не означає, що вона насправді не переживає.

–   Упоратися з втратою допоможе ритуал прощання: написати оповідання про улюбленця, намалювати його, посадити квіти на його пам’ять.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ:

 Зворотній дзвінок    Нажаль Ви не можете одночасно купити електронну та друковану версії книг. Завершіть будь ласка купівлю одного виду товару, а потім перейдіть до іншого. Дякуємо!