Ваша дитина щоразу в магазині не може пройти спокійно повз іграшки, а ви не можете не купити якусь дрібничку на жалісливе дитяче «Купи!»? Це стандартна сімейна ситуація. А ви впевнені в тому, що завжди слід купувати все, що дитина забажає? Адже щоразу, купуючи чергову іграшку, ви розмірковуєте, чи не розбещите ви цим свого малюка, а раптом у майбутньому він проситиме щось більше, дорожче і любитиме вас лише за подарунки? Можливо, слід припинити це і купувати іграшки тоді, коли ви самі вважаєте за потрібне?

Укладаємо домовленість. Велика кількість іграшок — не показник вашої любові, уваги й щедрості. Це навіть не корисно для дитячого розвитку, адже забагато іграшок розсіюють увагу дитини. Орієнтуйтеся на визначену кількість для кожного віку і не спокушайтеся бажанням зробити приємне малюкові, бо зазвичай діти просять щось купити не через те, що їм дійсно потрібна та річ, а за звичкою чи через мимовільну образу. Тобто малюк бачить, що ви купуєте щось для сім’ї, а не для нього конкретно, тому й випрошує у вас щось купити йому. Тому йдучи до магазину з дитиною, домовляйтеся заздалегідь, що ви будете купувати, які продукти і навіщо, а щоб не обділити дитину, пообіцяйте купити щось корисне саме для неї — йогурт, сирок, фрукти.

Коли домовленість не діє. Перша порада не підходить для всіх дітей. Для когось ваші слова про плани на покупки нічого не означають, і щойно побачивши прилавок з різними цікавинками, дитина все забуває і канючить: «Купи!». Якщо така ситуація трапилася, ми розуміємо, що до істерики не довго, тож варто швидше запобігти цьому. Як?

Домовленість № 2. Відволікаємо увагу дитини. Намагаємося пояснити дитині, що, наприклад, такі машинки чи ляльки вже в неї є. Можна спробувати запропонувати купити знову ж щось корисне, ті самі фрукти, книжку. Або пообіцяйте сходити в парк чи розважальний центр замість покупки непотребу. Інший варіант — скажіть, що обов’язково купите бажане, але не зараз, а найближчого свята. Деякі мами вдаються до такого способу: пропонують дитині зібрати всі наявні в неї іграшки і продати їх, а на виручені кошти придбати цю одну. Зазвичай, такий метод діє.

Дошкільнят ознайомлюємо з поняттям ціни. Діти можуть зрозуміти все, головне — правильно пояснити, доступною їм мовою. Пояснення мають бути зрозумілими і не складними. Скажіть, що річ коштує певну суму грошей і поясніть, що у вас у гаманці значно менша сума. Або ж запропонуйте обрати — – купити те, що хоче дитина, але залишити без вечері улюбленого кота. Дайте можливості подумати, що станеться в обох випадках і наштовхніть малюка на правильне рішення.

Як відмовити школярам? Зі старшими значно легше домовитися. Якщо ваш школярик досі вимагає у вас щось купити, то ви можете чітко пояснити, що не маєте зайвих грошей. У шкільному віці майже в кожної дитини є власні заощадження, запропонуйте взяти з них потрібну суму і придбати те, що дитина хоче.

Не звикайте відмовляти дитині в покупці, варто іноді прислухатися до прохань малюка: раптом бажана річ буде дійсно корисною для неї, наприклад, розвивальна гра чи книжка. Але й не звикайте постійно задовольняти дитячі примхи. Усього має бути в міру. Лише так можна виростити дисципліновану людину, яка вміє контролювати свої забаганки.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: